1

İnsanı embriyondan yaratan Rabbiniz adına; çıkar sağlamadan, kötülüğe sebep olmayacak şekillerde öğrenin- öğretin; parasız eğitim- öğrenim sağlayın.
Öğrenin öğretin!
Sizin Rabbiniz sahte rabler gibi değildir. Sizin Rabbiniz onlardan daha üstün, daha saygın, daha cömerttir. O kalemle öğretti; öğrenip öğrettiğinizi mutlaka yazıya dökün.  O, insanlara bilmediklerini öğretecektir; bilgisizlerin bilgilenmesini istemektedir. 
(1/96, Alak/1-5)
-2-

Sizi dünyada haksızlıklardan kurtaracak, kargaşayı ortadan kaldıracak, dünya ve ahırette sizi mutlu edecek ilkeleri içeren kitap indiriyorum ve bunları size tebliğ edecek elçi gönderiyorum. Zira dönüş Rabbinize olmasına rağmen insan, kendisini yeterli gördüğünde, kesinlikle azmakta; başkalarını köleleştirmekte güçsüzleri sömürmektedir. Böylece dünyayı cehenneme çevirmektedir. Hele çevrenize bir bakın!  Mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olan kulları engelleyen kişileri göreceksiniz. Hem de mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olan o kulların, doğru yol üzerinde olmalarına ve herkesin Allah’ın koruması altında olmasını istemelerine rağmen!…
Mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olan kulları engelleyen kimselerin,  ahreti ve ahrette hesap vermeyi yalanlayan ve topluma destek vermekten yüz çeviren kimseler olduğunu hiç düşündünüz mü, bu hususa dikkat ettiniz mi!… 
Mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olmaya engel olan o kişi, Allah’ın kesinlikle görmekte olduğunu bilmedi mi?
(1/96, Alak/6-14)
-3-

Uyanık olun, iyi bilin! Eğer mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olan kullara engel olan o kişi, engellemesine son vermeyecek olursa, andolsun, onu saçlarından tutup sürükleyeceğiz; onları sürüm sürüm süründüreceğiz, rezil rüsva edeceğiz.
O zaman o, örgütlerini de çağırsın. Biz zebanileri çağıracağız. 
Ey elçilik misyonunu sürdüren kullarım! Korkmayın, yılmayın, ümit kesmeyin! Sakın sizi bu yolda engellemeye uğraşan kimselere itaat etmeyin. Siz Rabbinize boyun eğip teslim olun ve yaklaştırılın / Rabbiniz sizi Kendine yaklaştırsın.