Şems

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10) Kur'ân'ı ve onun yaydığı sosyal aydınlığı, Kur'ân'ı izleyen Elçi ve mü'minleri, Kur'ân ışığı ile aydınlanan toplumları, Kur'ân ışığından yoksun kalan toplumları, bilginleri ve bilginleri yücelten bilgileri, kara cahilleri ve kara cahilleri bu hâle getiren ilke ve anlayışları, benliğini bulmuş kimseleri ve benlik bulduran etmenleri[#62] -ki Allah, insana taşkınlık yapma ve kendini koruma içgüdülerini/günah işleme ve "Allah'ın koruması altında olma yeteneklerini ilham etti; genlerine kodladı- kanıt gösteririm ki, benliğini arındıran gerçekten kurtulmuştur. Onu bilerek reddeden de kesinlikle zarara uğramıştır.
11,12,13) Semûd azgınlığı sebebiyle yalanladı; bu kavmin âhirette en mutsuz olacak olanları/liderleri görevi kabul edip gittiği zaman, Allah'ın elçisi onlara demişti ki: "Allah'ın devesine önem verin!" ve "Onun su içmesini, yaşamasını sağlayın!"[#63]
14,15) Fakat onlar, onu yalanladılar, bunun sonucundan korkmayarak da Allah'ın devesini, inciklerini kesip öldürdüler. Rableri de günahları dolayısıyla onları değişime yıkıma uğrattı sonra da yerle bir ediverdi.